Gym a la

by - February 06, 2015

I guess we all envy the true style on parisiennes.  Definitely we have tried to recreate the look on ourselves. It seems so simple,  practical yet chic. But in reality, it is not  that easy to accomplish the effortless look. 
True french girl has that little something, but we can't figure out. Is it because of the delicious croissants? Architecture? Art? Who knows. 

Anyway, I started thinking the other day, what would they wear to a gym. Bright neon colors? No. Tight spandex? No and no.

 Considerating their practical mind, the items would be easy to style with everyday casual outfits. Bit of slouchy and oversized, laid back colours. 

Ma arvan, et me kõik oleme üritanud nuputada ja proovida ka enda peal, kuidas riietuda nagu šikk prantslanna. How to dress like a Parisienne on ka paljude moetoimetajate ja blogijate lemmikteema. See kõik tundub pealtnäha nii imelihtne! Omast käest võin öelda(ilmselt paljud nõustuvad minuga), on see tegelikult kuradima raske ülesanne!  Nende stiilis on teatav võlu, energia, intelligentsus, millele on keeruline pihta saada. Põikasin nagu tänavastiilist kõrvale ning tegin paar kollaaži, kuidas trennisaalis pihta saada nende maailmakuulsale stiilitajule. Väldi neeonseid toone, spandex materjale ning eelista mugavust, neutraalseid toone ja oversized lõikeid.

I want to share this amazing song with you from YSL catwalk. 20 minutes on pure beauty to my ears!

You May Also Like

0 comments